مرخصی استعلاجی چیست؟

برای همه انسان‌ها در طول زندگی، ممکن است روزهایی پیش آید که با بیماری‌های روحی و جسمی دست و پنجه نرم کنند و ادامه کار کردن و روتین زندگی عادی را برای آنها مختل سازد.

مرخصی استعلاجی چیست؟

مرخصی استعلاجی چیست؟

بر طبق قانون کار، انواع مختلفی از مرخصی وجود دارد. که در این مقاله در مورد مرخصی استعلاجی چیست به بحث می‌پردازیم. بر طبق قانون وزارت کار در صورتی‌که نیروی کار به‌دلیل هر نوع بیماری از ادامه کار کردن و فعالیت ناتوان باشد می‌تواند تا زمانی‌که توان خود را برای ادامه شغل و فعالیت خود به‌دست آورد، از مرخصی استعلاجی استفاده کند. در طول مدت زمان استفاده از مرخصی استعلاجی حقوق فرد طبق قانون پرداخت خواهد شد و از مرخصی‌ استحقاقی شخص کم نخواهد شد. استفاده کردن از این مرخصی، قوانین خاصی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

قوانین مرخصی استعلاجی و مرخصی استعلاجی کارمندان چند روز در سال است؟

لازم است در این بخش از مقاله مرخصی استعلاجی چیست بگوییم استفاده کردن از مرخصی استعلاجی شامل حال تمامی کسانی‌که در بخش‌های مختلف مشغول به‌کار هستند. معمولا پرداختی مرخصی استعلاجی بعد از چهارمین روز مرخصی صورت می‌گیرد. امادر برخی موارد؛ از روز اول پرداخت غرامت مرخصی استعلاجی صورت می‌گیرد.

مرخصی استعلاجی جانبازان

اگر علت مرخصی استعلاجی شخص با بیماری که وی از گذشته با آن در ارتباط است، مرتبط باشد.

گذراندن طول مدت بیماری یا بخشی از آن با بستری شدن در بیمارستان.

ابتلا به بیماری‌های سخت و خاص یا وقوع حادثه.

مراجعه اورژانسی به بیمارستان به‌علت بیماری.

قوانین مربوط به مرخصی استعلاجی

مرخصی کارکنان شاغل با توجه به نوع بیماری و نحوه استفاده از آن مدت زمان متفاوتی دارند که در زیر با آنها اشاره می‌کنیم.

در صورتی‌که مدت زمان بیماری و استفاده از مرخصی استعلاجی بیشتر از ۱۵ روز و به ۶۰ روز در سال برسد، باید به تایید پزشک مورد اعتماد بیمه برسد و مورد موافقت قرار گیرد.

مرخصی‌های استعلاجی بیشتر از ۶۰ روز در سال باید به تایید کمیسیون پزشکی برسند. در صورتی‌‌‌که طی چند مرحله نیاز به استفاده داشته باشید، در هر مرحله این مرخصی بایستی به تایید پزشک مورد اعتماد بیمه برسد.

در بیشتر مواقع مرخصی‌های استعلاجی سالانه کمتر از ۱۵ روز استفاده می‌شوند، که در این مواقع نیازی به برگزاری کمیسیون‌های پزشکی نیست و تنها با ارائه گواهی پزشکی می‌توان از آن استفاده کرد.

مرخصی استعلاجی به منظور رها بودن فرد بیمه‌شده از دغدغه مالی ناشی از بیماری پیش بینی شده است. گستردگی شرایط استفاده از این مرخصی و آسان بودن مراحل آن کمک زیادی به بهبود سریع‌تر فرد بیمار می‌کند. بار روانی ناشی از بیماری را از دوش او بر می‌دارد. مرخصی استعلاجی محدودیت زمانی ندارد و باتوجه به نوع بیماری مدت زمان آن مشخص می شود.

شرایط مرخصی استعلاجی چیست؟

افرادی که تحت درمان ناشی از بیماری هستند و بر اساس تشخیص سازمان بیمه تامین اجتماعی قادر به ادامه کار کردن نیستند. این شرایط موقتی است و فرد با دریافت دستمزد خود و عدم اشتغال به کار در آن دوران می‌توانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند.

مراحل دریافت مرخصی استعلاجی چگونه است؟

با ارائه گواهی پزشکی، گذراندن کمیسیون پزشکی و طی شدن مراحل اداری مرخصی استعلاجی در سازمان بیمه تامین اجتماعی؛ می‌توان نسبت به دریافت این مرخصی اقدام نمود.

آیا دوران استفاده از مرخصی استعلاجی جزء سابقه کاری فرد بیمه شده محسوب می‌گردد؟

بله، طبق قانون و تایید سازمان تامین اجتماعی جزء سابقه کاری شخص بیمه شده به‌حساب می‌آید.